Co powinieneś wiedzieć o eurowinietach?

Jeśli pracujesz w przedsiębiorstwie transportowym, które prowadzi przewóz międzynarodowy, z pewnością spotkałeś się z Eurowinietą. Jest to coś w rodzaju systemu opłat za drogi w niektórych europejskich krajach. Jak działa ten system i których krajów dotyczy? Gdzie możemy zakupić Eurowinietę?

 

Czym jest Eurowinieta?

Jest to specjalny, elektroniczny system poboru opłat drogowych. Obowiązuje w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Danii oraz Szwecji. Warto pamiętać, że opłaty dotyczą jedynie pojazdów, które przekraczają 12 ton i poruszają się po autostradach oraz drogach ekspresowych. Opłata nie dotyczy jednak autobusów. Jeśli chcielibyśmy przejechać przez którykolwiek z krajów należących do tego systemu, musimy wykupić Eurowinietę.

Gdzie możemy wykupić Eurowinietę?

By wykupić Eurowinietę, nie musimy instalować urządzeń pokładowych. System daje nam różne możliwości uiszczenia opłaty. Możemy to zrobić:

  • za pośrednictwem internetu – nie musimy się nigdzie rejestrować ani podpisywać umów. Wystarczy wejść na stronę systemu Eurowiniet lub – jeśli mamy kartę paliwową DKV – na stronę DKV. Wówczas wystarczy przesłać do DKV wypełniony wniosek o wydanie Eurowiniety na konkretny pojazd;
  • na stacjach benzynowych – oczywiście najlepiej jeszcze przed granicami kraju, w którym obowiązują Eurowiniety;
  • w punktach odprawy granicznej;
  • w ponad 500 dedykowanych punktach obsługi AGES, czyli operatora Eurowiniety.

Przewoźnicy mogą zapłacić kartą paliwową lub flotową (np. DKV, euroShell, Eurowag, Statoil, UTA itp.), a także kartą kredytową Mastercard lub VISA. Dużym ułatwieniem jest możliwość wykupienia Eurowiniety dla pojazdu, który nie posiada własnej karty paliwowej. Wtedy przy wniosku o wydanie, wystarczy wpisać, która karta DKV posłuży do rozliczenia należności.

Każdy przewoźnik może oszacować koszt Eurowiniety za pomocą kalkulatora na stronie operatora AGES. Cena zależy m. in. od klasy emisji spalin, liczby osi oraz terminu ważności Eurowiniety.

Jakie informacje rejestruje system?

Gdy zakupimy Eurowinietę, automatycznie zostajemy wpisani na określony czas do bazy danych systemu. Oczywiście okres naszej obecności w bazie zależy od tego, na jaki czas zakupimy Eurowinietę. Minimalny okres to jedna doba, a maksymalny – jeden rok. W zależności od potrzeb możemy wybrać kilka dni, tygodni czy miesięcy.

System zapisuje takie dane, jak: numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji, klasa emisji spalin, liczba osi, a także okres wykorzystania. Nie potrzebujemy żadnych paragonów, faktur czy specjalnych naklejek na szybę.

Kiedy okres ważności Eurowiniety dobiega końca, dostajemy powiadomienie na e-mail. Wówczas możemy odnowić ważność Eurowiniety z wyprzedzeniem.

Jak sprawdzana jest ważność Eurowiniety?

Kontrole pojazdów przeprowadzane są przy pomocy kamer znajdujących się w punktach kontrolnych oraz patroli mobilnych. Gdy auto przejeżdża przez punkt kontrolny, sprawdzane są jego numery rejestracyjne w systemie. Do systemu mają również zdalny dostęp patrole mobilne. Jeśli okaże się, że nie wykupiliśmy Eurowiniety, patrol nałoży na nas mandat. Niestety kara wcale nie jest niska, bo może sięgać nawet kilkuset euro.

 

Recent Posts

Leave a Comment